
Kuidas nõudliku töö kõrval oma vaimset tervist hoida
Tänapäeva töö- ja elutempo, kodukontoris töö- ja vaba aja piiride hägustumine, majanduskriis ning maailmas toimuvad sündmused panevad paljude vaimse tervise proovile. Eesti rahvastiku vaimse tervise uuringu (2022) andmetel on depressioonirisk ligi neljandikul ja üldistunud ärevushäire risk igal viiendal täiskasvanul. Kui probleem on juba tõsine, siis tuleb kindlasti professionaali - perearsti, vaime tervise õe või psühhiaatri - poole pöörduda ning abi otsida.
Milliseid nippe aga kasutada, et nõudliku ja stressirohke töö kõrvalt oma vaimset tervist hoida, säilitada tasakaalu professionaalse ja koduse elu vahel ning tõsisemaid probleeme ennetada?
Sea prioriteete, täida põhivajadusi ja ole enda suhtes leebe
Katrin Jõgi, Prisma kestlikkuse- ja kvaliteedijuht, märgib, et töö- ja pereelu tasakaalustamine on tema jaoks pidev arengukoht, millega tegelemiseks on oluline teadlik aja planeerimine, prioriteetide seadmineja enese suhtes leebe olemine. „You can do anything, but not everything – võid teha mida iganes, aga mitte kõike,“ rõhutab ta.
Pingelistel aegadel on tema suurimad abimehed hea ja piisav uni, kvaliteetne ja tasakaalus toit, füüsiline aktiivsus ja hea tugivõrgustik. „Sageli kasutan autoroolis olevat aega sõpradele helistamiseks,“ lisab ta hea nipina funktsionaalseks ajakasutuseks. Kui stress siiski võimust võtab ja lained pea kohal kokku hakkavad lööma, peab Katrin oluliseks küsida spetsialistidelt abi ning õppida elustiili juba ennetavalt tasakaalustama: „Aja maha võtmine ja muud nipid aitavad pigem juba tekkinud tagajärgedega tegeleda, aga ideaalis võiksime õppida juba oma elu nii seadma ja korraldama, et oskame suuremat lainetust vältida.“
Katrin soovitab ka inspireerivaid raamatuid, mis on teda ennast aidanud, nagu Johann Hari „Katkenud sidemed“, Dr Anna Lembke „Dopamiinisõltlased“ ja Vienna Pharaoni „Päritoluhaavad. Vabane peremustritest, mis kammitsevad sinu elu ja suhteid“.

Võta aeg maha ja mõtle, mis on elus tõeliselt oluline
Irina Ušakova, Narva Prisma juhataja, jagab, et läbipõlemise kogemus pani teda oma elu pöördeliselt muutma: „Tundsin, et kui samamoodi jätkan, võib mu pere mind kaotada - mitte küll füüsiliselt, vaid emotsionaalselt . Tol ajal olin pidevalt tööl ja mul ei olnud aega ei iseenda ega oma lähedaste jaoks.“
Otsustades teadlikult muuta oma eluviisi, vahetas Irina töökohta ning seadis endale selged piirid ja eesmärgid. „Minu elus peab olema tasakaalus töö, pere, sport ja hobid. Just nende nelja vahel soovin jagada oma aega ja energiat,“ sõnab ta.
Irina lisab teadlikult igasse nädalasse hetki, mis kuuluvad ainult perele – olgu selleks ühised õhtusöögid, jalutuskäigud või koos filmi vaatamine. Samal ajal on ta leidnud uuesti tee oma hobideni, mis aitavad arendada loovust ja säilitada tasakaalu. „Sport on samuti minu rutiinis oluline – see aitab maandada stressi ja hoida keha ning vaimu vormis,“ lisab ta. Samuti ei võta ta enam koju tööd kaasa, vaid usaldab enda äraoleku ajal oma kollektiivi. See on tema elukvaliteeti oluliselt parandanud. „Ka mu pere on muutust märganud – ma olen kohal, rahulikum ja rõõmsam. Olen õppinud, et enda eest hoolitsemine ei ole egoism, vaid eeldus, et saaksin olla hea ema, partner ja kolleeg,“ räägib Irina.

Inspiratsiooni ja tasakaalu leiab Irina ka John Strelecky raamatutest (näiteks „Kohvik miks“), mis on lihtsasti loetavad ja aitavad oma mõtteid ümber vormida, suunates fookuse tähtsatele asjadele. „Soovitan igaühel aja maha võtta ja mõelda, mis on elus tegelikult oluline. Tasakaalu leidmine ei ole lihtne ega kiire protsess, kuid see on võimalik – ja on seda väärt.“
Pane tegemist vajavad asjad kirja
Teemu Kilpiä, Prisma Eesti maajuht, tunnistab, et töö- ja pereelu vahel tasakaalu hoidmine on tema jaoks endiselt keeruline. Siiski leiab ta, et teema on oluline ning sellega peab tegelema. „Minu puhul mõjub hästi keskkonnavahetus – kodus on mul pidevalt tööasjad meeles, aga eemal olles keskendun juba muudele asjadele,“ sõnab ta.
Stressi maandamiseks peab Teemu parimaks vahendiks sportimist: „Korralik trenn ja mured ununevad!“ Kui stress kasvab üle pea, soovitab Teemu probleeme visualiseerida. „Kui tekib tunne, et kõigega on väga kiire ja sa ei suuda enam asju kontrolli all hoida, tuleks tegemist ootavad ülesanded kirja panna ja tähtsuse järgi ritta seada. Juba nimekirja koostamine aitab mõista, et ülesandeid pole lõputult ning kõik on lahendatav,“ annab ta praktilise soovituse.
Vaimse tervise hoidmine on teadlik ja pidev protsess
Töö- ja eraelu vahel tasakaalu leidmine ning oma vaimse tervise hoidmine nõuab teadlikku pingutust ja enese eest hoolitsemist. Nii Katrini, Irina kui ka Teemu kogemused näitavad, et oluline on seada prioriteete, võtta aega taastumiseks, otsida tuge ja õppida märkama oma vajadusi enne, kui probleemid süvenevad. Vaimse tervise hoidmine pole nõrkuse märk, vaid lausa igapäevase hügieeni osa, et olla tulemuslikum ja rahulolevam nii tööl kui ka kodus ning parandada oma elu kvaliteeti.