Otse sisu juurde
Prisma
Tooted

Kas köögiviljad kasvavad ka aknalaual? Algaja aednik Andra proovib järele!

Prisma kogukonna kaasamise spetsialist Andra armastab end erinevates valdkondades proovile panna. Kuigi ta elab Tallinnas korteris, otsustas ta sel aastal liituda rohenäppude kogukonnaga ja kasvatada aknalaual mitte ainult toataimi, vaid ka köögi- ja juurvilju.

Selleks, et saaksime kõik tema katsetustele kaasa elada, jagab Andra oma kogemusi Prisma blogis. Esimesena rändasid mulda tšilli- ja paprikaseemned – kas neist sirguvad lopsakad taimed? Seda näitab aeg.

Miks alustas Andra just veebruaris?

Tšilli- ja paprikaseemned on pisut nõudlikumad kui paljude teiste köögiviljade seemned, sest nende idanemisaeg on pikem. Seemned vajavad rohkem aega, et korralikult tärgata, ning on eriti tundlikud ümberistutamise suhtes. Seetõttu on oluline alustada nende kasvatamist juba praegu, et taimed jõuaksid enne ümberistutamist piisavalt juurduda.

Seemnete valik

Seemnete valimisel usaldas Andra Prisma aiatoodete kategooriakoordinaatorit Kairit ning valis istutamiseks Nelson Gardeni tšilli- ja paprikaseemned. Nelson Garden müüb seemneid juba 1933. aastast ning on üks Skandinaavia suurimaid aiandus- ja taimekasvatusettevõtteid. Nad pakuvad laia valikut seemneid ja idusid, sealhulgas nii traditsioonilisi lemmikuid kui ka uusi lillesorte, köögivilju ja ürte. Igal aastal testitakse nende tooteid põhjalikult, et tagada kõrge idanemis- ja kvaliteedistandard. Andra otsustas katsetada paprikasordiga „California Wonder“ ning tšillipipardega „Chiluacle Negro“ ja “Trinidad Scorpion“ . Viimase pipra tulisus Scoville'i skaalal on lausa 1,5 miljonit ühikut. See pipar on nii terav, et selle vilju tasub katsuda üksnes kummikinnastes. Kui aga sellest ampsu võtad, siis esialgu polegi väga hull, kuid kõrvetav tunne hakkab üha kasvama...

Seemnete ettevalmistus

Kuna tšilli- ja paprikaseemned on eriti tundlikud, järgis Andra hoolikalt ettevalmistusprotsessi ning leotas seemneid enne külvamist. Ta pani seemned väikesesse konteinerisse, kus veetemperatuur oli umbes 22–25 °C, ning jättis need üleöö likku. See protsess aitab seemnekestal pehmeneda ja idaneval taimel kergemini välja pääseda. Seejärel asetas Andra iga leotatud tšilliseemne hoolikalt omaette turbatabletti, paprikaseemneid pani ta igasse tabletti 2-3.

Külvamine turbatablettidesse

Andra otsustas kasutada turbatablette, sest tšilli- ja paprikataimed on ümberistutamise suhtes tundlikud ning liigne nö väntsutamine võib nende arengut 8–10 päeva võrra pidurdada. Turbatablettidesse külvamine võimaldab seemnetel samas kohas idaneda ja kasvada. Samuti loovad need hea kasvukeskkonna ning aitavad vältida olukorda, kus seemned satuvad liiga sügavale mulda (tšilli- ja paprikaseemnete õige külvisügavus on umbes 1 cm).

Ideaalne idandamiskeskkond

Kuna veebruar on jahe kuu, pani Andra rõhku stabiilsete ja soojade tingimuste loomisele. Ta asetas seemnetega turbatabletid kõige parema valgusega aknalauale, et tärkavad taimed saaksid võimalikult palju valgust. Temperatuuri pärast Andra eriti ei muretse, sest läheduses olev radiaator aitab hoida ühtlast temperatuuri. Samuti ei pea ta väga palju muretsema kastmise pärast, sest turbatabletid säilitavad niiskust loomulikult, pakkudes seemnetele ideaalset arengukeskkonda, ilma et peaksid kastekannuga kogu aeg kõrval seisma.

IMG 20250225 152958

Tulevikuplaanid

Nüüd, kui seemned on mulda pandud, ootab Andra põnevusega esimesi idulehti! Kui idandid jõuavad ühe-kahe pärislehe faasi, istutab ta neist tugevamad suurematesse pottidesse, vältides hoolega juurte vigastamist. Märtsis lähevad mulda juba järgmiste köögiviljade seemned ning lisaks mõlgutab Andra mõtteid ka aknalaua lillekasti tarbeks taimede seemnest kasvatamisest. Igal juhul, hoiab ta meid kõigi uute arengutega kursis!